Language:
Furkan Mühendislik 28.Yaşında
 Hakkımızda | İş&Kariyer | +90 212 483 17 83 | İletişim

 
Ana Sayfa > C-TEC Yangın Alarm Sistemleri > Gaz Dedektörleri > 3MK-5120D Doğalgaz Dedektörü
 
3MK-5120D Doğalgaz Dedektörü

 
  • 3MK-5120D Doğalgaz ve LPG dedektörü , havadaki patlayıcı ve zehirli gazları algılayabilen (doğalgaz ve LPG) , TSE , GAZMER ve İGDAŞ tarafından onaylanmış bir gaz alarm cihazıdır. Bu tür tehlikeli gazların bulunması durumunda , 3MK doğalgaz ve LPG dedektörü buzzerı (zil) ile sesli , LED gösterge paneli ile ışıklı uyarı sağlar. NO ve NC kontak röle çıkışı vasıtasıyla , merkezi yangın algılama sisteminde izlenmesi , selenoid valf kontrolu , aspiratör / havalandırma sistemi kontrolüne olanak sağlar.

tse onaylı , gazmer onaylı , igdaş onaylı gaz dedektörü


 

3MK-5120D Doğalgaz ve LPG dedektörü ; metan gazı (CH4) , propan gazı (C3H8) ve bütan (C4H10) gazlarını tehlikeli oranın çok altında olsalar dahi algılar ve kombi , fırın , katalitik soba , şofben gibi patlayıcı tehlikeli gazlarla çalışan cihazların olduğu yerlerde güvenliğinizi korur.

3MK-5120D Doğalgaz ve LPG dedektörünün patlayıcı ve zehirleyici gazlardan (doğalgaz ve LPG) birini tespit etmesi durumunda kırmızı LED gösterge ışığıda yanar. Aynı zamanda buzzer (zil) de devreye girer ve doğalgaz dedektörü üzerinde bütünleşik röle konum değiştirir. Cihaz üzerindeki sarı led gösterge ışığı ise hata (arıza) durumunu gösteren işaretidir. Sarı led sensörün süreklilik kaybı ve kısa devre durumunda devreye girer. Yeşil LED ışığı gaz alarm cihazı elektrikle beslendiği sürece yanar ve tek başına yandığı sürece ortada tehlikeli bir durum olmadığını gösterir.

Cihaz her defasında fişe takıldığında maksimum 45 saniyelik bir kalibrasyon süresine ihtiyaç duyar. Bu durumda fişe takıldığı andan itibaren cihaz 45 saniye sonra gaz algılayabilecek konuma geçer.

   

Doğalgaz dedektörünü kimler kullanmalı?

Doğalgazın kullanıldığı her ortamda zehirlenme riski vardır. Bu yüzden doğalgazla çalışan soba ile şofben ve kombi bulunan yerlerde doğalgaz dedektörü kullanılmalıdır.

Doğalgaz dedektörü kullanmak niçin önemli?

Doğalgaz kullanılan tüm ortamlarda sızıntı, dolayısıyla da zehirlenme riski mevcuttur. Sızıntının birden fazla nedeni olabilir. Bu yüzden rutin kontroller yapılsa bile, doğalgazlı bütün yaşam alanları potansiyel risk taşımaktadır. Doğalgaz sızıntısı kokuyla hissedilebilse bile, renksiz olduğu için fark edilememesi olasıdır. Doğalgaz dedektörleri tehlikeli bir sızıntıyı kullanıcıya haber vererek, yaşanabilecek zehirlenme ve patlamalara karşı müdahale edilebilmesine olanak sağlar. Selenoid vanalarla birlikte kullanıldığında tehlikeli eşiğe geldiğinde gazı otomatik olarak keser. Böylece ortamda kimse olmasa dahi, yaşanabilecek riskli durumların devre dışı bırakılması sağlanır.

İyi bir doğalgaz dedektörü hangi özelliklere sahip olmalı?

Doğalgaz dedektörünüzün güvenilir sonuçlar verdiğinden emin olmak için bazı önemli özelliklere sahip olması gerekir. İyi bir doğalgaz dedektörü GAZMER ve TSE onayına; CE sertifikasyonuna sahip olmalıdır. Aşırı hassas gaz dedektörleri; kolonya, yemek kokusu gibi bir çok şeye uyarı verebilir. Bu yüzden gaz dedektörünün aşırı hassas olmaması, tehlikeli aralıklardaki gaz sızıntılarını algılaması iyi bir gaz dedektörü olduğu anlamına gelir.

Teknik Özellikler  
Algılama Metodu : Yarı iletken Semiconductor Sensing Technology
Röle Çıkışı : 1 adet NO/NC Kuru Kontak
Selenoid Vana Çıkışı : 250 VA
Güç Tüketimi : 3W
Gaz Eşiği : %10 5000 ppm
Çalışma Sıcaklık -20°C ~ 50°C
Nem : 80%
Ses Şiddeti : 85 dB
Sensör Ömrü : 5 Yıl
Kalibrasyon Süresi : 45 saniye
Boyutlar : 85mm X 120mm X 46mm

 

3MK-5120D doğalgaz dedektörünün test ve AR-GE işlemleri böyle yapıldı:

 

 

Önerimiz Olan Diğer Dedektörler

C4416- Optik Duman
Fiyat: Sorunuz
FireAngel - CO Dedektörü
Fiyat:Sorunuz
TA4 - Deprem Sensörü
Fiyat: --$+KDV
 

 
Bookmark and Share
FURKAN MÜHENDİSLİK 2023
www.furkanmuhendislik.com.tr | info@furkanmuhendislik.com.tr